Septický šok zasáhl některé lidi s COVID-19 v Číně.

Septický šok zasáhl některé lidi s COVID-19 v Číně.

To jsou dýchací cesty, které zahrnují vaše ústa, nos, hrdlo a plíce. Vaše dolní dýchací cesty mají více receptorů ACE2 než zbytek vašeho dýchacího traktu. Je tedy pravděpodobné, že COVID-19 půjde hlouběji než viry, jako je nachlazení.

Vaše plíce se mohou zanítit, což vám ztíží dýchání. To může vést k zápalu plic, infekci drobných vzduchových váčků (nazývaných alveoly) uvnitř plic, kde si krev vyměňuje kyslík a oxid uhličitý.

Pokud váš lékař provede CT sken vašeho hrudníku, pravděpodobně uvidí stíny nebo nerovnoměrné oblasti zvané „neprůhlednost zábrusu“.

U většiny lidí příznaky končí kašlem a horečkou. Více než 8 z 10 případů je mírných. Ale u některých se infekce stává závažnější. Asi 5 až 8 dní po nástupu příznaků mají dušnost (známou jako dušnost). Syndrom akutní respirační tísně (ARDS) začíná o několik dní později.

Pokračování

ARDS může způsobit zrychlené dýchání, rychlý srdeční tep, závratě a pocení. Poškozuje tkáně a krevní cévy v alveolech, což způsobuje, že se v nich shromažďují nečistoty. To vám ztěžuje nebo dokonce znemožňuje dýchání.

Mnoho lidí, kteří dostanou ARDS, potřebuje pomoc s dýcháním ze zařízení zvaného ventilátor.

Jak se tekutina shromažďuje ve vašich plicích, přenášejí méně kyslíku do krve. To znamená, že vaše krev nemusí zásobovat vaše orgány dostatečným množstvím kyslíku k přežití. To může způsobit, že se vaše ledviny, plíce a játra vypnou a přestanou fungovat.

Ne každý, kdo má COVID-19, má tyto vážné komplikace. A ne každý potřebuje lékařskou péči. Ale pokud vaše příznaky zahrnují potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte pomoc.

Co dalšího dělá COVID-19 vašemu tělu?

Někteří lidé mají také příznaky, včetně:

Růžové oko Vyrážky Problémy nebo poškození jater Srdeční problémy Poškození ledvin Nebezpečné krevní sraženiny, včetně jejich nohou, plic a tepen. Některé sraženiny mohou způsobit mrtvici.

Vědci zkoumají zprávy o vředech v ústech a kožních vyrážkách, včetně červenofialových skvrn na rukou nebo nohou.

Obecně platí, že děti neonemocní koronavirem tak jako dospělí, ale mohou se nakazit a může to být pro ně také smrtelné. Některé děti a dospívající byli přijati do nemocnice se zánětlivým syndromem, který může souviset s novým koronavirem. Příznaky zahrnují horečku, vyrážku, bolest břicha, zvracení, průjem a srdeční problémy. Syndrom, nyní označovaný jako multisystémový zánětlivý syndrom u dětí, nebo MIS-C je podobný toxickému šoku nebo Kawasakiho chorobě, což je stav u dětí, který způsobuje zánět v krevních cévách. O těchto případech se stále učíme.

Dlouhodobé účinky COVID-19 na vaše tělo jsou stále nejasné. Někteří pacienti se stali tím cena amazon removio, čemu se říká "dálkaři" kde trpí symptomy týdny a dokonce měsíce.

WebMD Medical Reference Recenzoval Hansa D. Bhargava, MD dne 03. února 2021

Zdroje

ZDROJE:

Raina McIntyre, PhD, hlavní výzkumný pracovník NHMRC, profesor globální biologické bezpečnosti, University of New South Wales, Sydney, Austrálie.

MedlinePlus: “Virové infekce”, “Horečka.”

CDC: „Coronavirus Disease 2019 (COVID-19).“

Povaha: “Virus.”

Věda: “Kryo-EM struktura 2019-nCoV špičky v prefuzní konformaci.”

Reference: Co je to buňka?

Federace amerických vědců: „Máte otázky ohledně COVID-19? Naši vědci mají odpovědi.”

Journal of the American Medical Association: „Infekce koronavirem – víc než jen běžné nachlazení.“

Harvard Health Publishing: “Ten otravný kašel.”

Týdenní zpráva o nemocnosti a úmrtnosti: „Závažné výsledky u pacientů s onemocněním koronavirem 2019 (COVID-19) – Spojené státy americké, 12. února – 16. března 2020.“

American Lung Association: “Co způsobuje zápal plic?” “Další informace o ARDS.”

Clevelandská klinika: „Zde je poškození, které může koronavirus (COVID-19) způsobit vašim plicím.“

Johns Hopkins Medicine: „Bylo mi diagnostikováno nové onemocnění koronavirem, COVID-19. Co mám očekávat?”

UpToDate: „Koronavirová nemoc 2019 (COVID-19): Epidemiologie, virologie, klinické příznaky, diagnostika a prevence.“

CDC: „Prozatímní klinické pokyny pro léčbu pacientů s potvrzeným koronavirovým onemocněním (COVID-19).

Clevelandská klinika: „Zde je poškození, které může koronavirus (COVID-19) způsobit vašim plicím.“

Americká akademie oftalmologie: „Bezpečnost očí s koronavirem“.

The Lancet Gastroenterology and Hepatology: „Poranění jater u COVID-19: léčba a výzvy.“

Výzkum trombózy: “Výskyt trombotických komplikací u kriticky nemocných pacientů na JIP s COVID-19.”

Medscape: „Komplikace ledvin při COVID-19 pohánějí nemocnice.“

Generální konzul of Official College of Podiatrists, Španělsko: „COVID-19 Compatible Case Register.“

New York City Health Department: „Zdravotní upozornění 2020 #13: Dětský multisystémový zánětlivý syndrom potenciálně spojený s COVID-19.“

Nemours/KidsHealth: “Kawasakiho nemoc.”

Pokud máte COVID-19, onemocnění, které pochází z infekce nedávno objeveným koronavirem, vaše příznaky mohou být relativně mírné a zvládnutelné doma. To platí pro většinu lidí. Ale pokud jste starší nebo máte jiné onemocnění, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění, jste více ohroženi závažnou formou COVID-19.

Někteří lidé – asi 1 ze 6 – budou mít komplikace, včetně některých, které jsou život ohrožující. Mnoho z těchto komplikací může být způsobeno stavem známým jako syndrom uvolňování cytokinů nebo bouře cytokinů. To je, když infekce spustí váš imunitní systém, aby zaplavil váš krevní oběh zánětlivými proteiny nazývanými cytokiny. Mohou zabíjet tkáň a poškodit vaše orgány, včetně plic, srdce a ledvin.

Komplikace COVID-19 mohou zahrnovat následující.

Akutní respirační selhání

Když trpíte akutním respiračním selháním, vaše plíce nemusí pumpovat dostatek kyslíku do vaší krve nebo nemusí vylučovat dostatek oxidu uhličitého. Oba tyto problémy mohou nastat současně.

V jedné studii 68 Číňanů, kteří zemřeli na COVID-19, bylo akutní respirační selhání hlavní příčinou úmrtí.

Zápal plic

Nárůst počtu případů zápalu plic byl prvním příznakem nového koronaviru v Číně. Když máte zápal plic, vzduchové vaky v plicích se zanítí, což ztěžuje dýchání.

Vědci, kteří studovali snímky plic velmi nemocných pacientů s COVID-19, zjistili, že jsou naplněné tekutinou, hnisem a buněčnými zbytky. V těchto případech těla pacientů nebyla schopna přenášet kyslík do krve, aby jejich systémy fungovaly správně.

Syndrom akutní respirační tísně (ARDS)

Na začátku vypuknutí COVID-19 v Číně byl syndrom akutní respirační tísně (ARDS) jednou z nejčastějších komplikací.

Při ARDS jsou plíce tak vážně poškozeny, že do nich začne unikat tekutina. V důsledku toho má tělo problém dostat kyslík do krevního oběhu. Možná budete potřebovat mechanickou pomoc k dýchání – jako je ventilátor – dokud se vaše plíce nezotaví.

Akutní poškození jater

Výzkumy ukazují, že u nejvážněji nemocných pacientů je největší riziko poškození jater. Vědci si zatím nejsou jisti, zda virus poškozuje játra, nebo se to děje z jiného důvodu.

Akutní poškození jater a selhání jater jsou život ohrožující komplikace. („Akutní“ znamená, že se to stane náhle.)

Pokračování

Akutní srdeční poranění

Studie lidí v Číně, kteří byli hospitalizováni s COVID-19, zjistily, že se u některých vyvinuly srdeční problémy, včetně arytmií. Výzkumníci studující lidi ve státě Washington, kteří byli velmi nemocní COVID-19 a byli léčeni v nemocnici, také zjistili vysokou úroveň srdečních onemocnění. Není však jasné, zda virus sám ovlivnil srdce pacientů, nebo zda k poškození došlo jednoduše proto, že onemocnění celkově způsobilo takový stres na jejich těle.

COVID-19 může také způsobit srdeční problémy, které trvají dlouho poté, co se lidé zotaví z infekce koronavirem. Ale protože je nemoc tak nová, ještě to není jasné.

Sekundární infekce

Sekundární infekce znamená, že dostanete infekci, která nesouvisí s prvním problémem, který jste měli. V tomto případě to znamená, že se někdo s COVID-19 nakazí něčím jiným.

Přezkoumání několika dosud provedených studií na hospitalizovaných pacientech s COVID-19 zjistilo, že sekundární infekce je možná – ale ne běžná – komplikace. Někdy se člověk, který bojuje s virem nebo se z něj zotavuje, nakazí bakteriemi. Častými viníky jsou streptokoky a stafylokoky. To může být natolik závažné, že zvyšuje riziko úmrtí.

Akutní poškození ledvin

Nezdá se, že by to byla běžná komplikace, ale pokud se to stane, je to vážné. Pokud vaše ledviny přestanou správně fungovat, lékaři zahájí léčbu, aby poškození zastavili. Můžete podstoupit dialýzu (při které vám přístroj filtruje krev), dokud se vaše ledviny nevrátí do normálního fungování. Někdy se však poškození nezhojí a lidé dostanou chronické onemocnění ledvin, které by bylo nutné dlouhodobě léčit.

Septický šok

Sepse nastává, když reakce vašeho těla na infekci selže. Chemikálie, které se uvolňují do vašeho krevního řečiště v boji s nemocí, nespouštějí správnou reakci a místo toho jsou poškozeny vaše orgány. Pokud se proces nezastaví, můžete přejít do toho, čemu se říká septický šok. Pokud váš krevní tlak příliš klesne, septický šok může být smrtelný.

Septický šok zasáhl některé lidi s COVID-19 v Číně.

Diseminovaná intravaskulární koagulace

Když máte diseminovanou intravaskulární koagulaci nebo DIC, reakce těla na srážení krve nefunguje správně. Tvoří se abnormální sraženiny, které mohou vést k vnitřnímu krvácení nebo selhání orgánů.

V jedné studii čínských pacientů s COVID-19 byla DIC mezi zemřelými běžná.

Pokračování

Krevní sraženiny

Stav nazývaný diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC) způsobuje, že reakce vašeho těla na srážení krve funguje jinak, než by měla. Tvoří se neobvyklé sraženiny, které mohou vést k vnitřnímu krvácení nebo selhání orgánů. V jedné studii čínských pacientů s COVID-19 byla DIC mezi zemřelými běžná.

Nizozemská studie zjistila, že téměř třetina lidí, kteří byli kvůli COVID-19 na jednotce intenzivní péče (JIP), měla krevní sraženiny. Některé byly v nohách pacientů (hluboká žilní trombóza nebo DVT), plicích (plicní embolie nebo PE) nebo tepnách. Žádný z pacientů však neměl DIC.

Někteří vědci tvrdí, že koronavirus může způsobovat nový stav srážení krve, koagulopatii spojenou s COVID-19 (CAC). Vyznačuje se odlišnými hladinami bílkovin ve vaší krvi, než jaké způsobují DIC.

Multisystémový zánětlivý syndrom u dětí

Některé děti a dospívající byli hospitalizováni se stavem nazývaným multisystémový zánětlivý syndrom u dětí (MIS-C) nebo dětský multisystémový zánětlivý syndrom (PMIS). Lékaři se o tom stále učí, ale myslí si, že to souvisí s novým koronavirem. Příznaky zahrnují horečku, bolest břicha, zvracení, průjem, vyrážku, bolest hlavy a zmatenost. Podobají se syndromu toxického šoku nebo Kawasakiho chorobě, která způsobuje zanícené krevní cévy u dětí.

Chronická únava

U některých lidí, kteří měli COVID-19, se rozvine stav podobný chronickému únavovému syndromu. Mohou mít mozkovou mlhu, silnou únavu, bolest, potíže s myšlením nebo závratě.

Rabdomyolýza

Toto je extrémně vzácný stav, ale je to jeden, který vědci COVID-19 sledují. Při rhabdomyolýze se vaše svaly rozpadnou a tkáň odumře. Když se buňky rozpadnou, protein zvaný myoglobin zaplaví váš krevní oběh. Pokud ho vaše ledviny nedokážou dostatečně rychle vyplavit z krve, může je to přemoci a způsobit smrt.

WebMD Medical Reference Recenzoval Michael W. Smith, MD dne 19. srpna 2020

Zdroje

ZDROJE:

UpToDate: „Koronavirové onemocnění 2019 (COVID-19): Léčba u dospělých“, „Koronavirové onemocnění 2019 (COVID-19): Multisystémový zánětlivý syndrom u dětí.“

TuftsNow: „Jak tělo bojuje s COVID-19.“

Cureus: „Rhabdomyolýza jako prezentace nového koronavirového onemocnění v roce 2019.“

Výzkum trombózy: “Výskyt trombotických komplikací u kriticky nemocných pacientů na JIP s COVID-19.”

Americká hematologická společnost: “COVID-19 a koagulopatie: často kladené otázky.”

Světová zdravotnická organizace: “Otázky a odpovědi o koronaviru.”

Týdenní zpráva o nemocnosti a úmrtnosti: „Osoby hodnocené pro nový koronavirus za rok 2019 – Spojené státy americké, leden 2020“, 14. února 2020.

American Lung Association: “Pneumonie.”

Zdravotní systém Mount Sinai: „Pacienti s COVID-19 mají zřetelné známky v plicích, zjistila studie.“

Radiologie: „Nálezy CT hrudníku u onemocnění Coronavirus-19 (COVID-19): Vztah k délce trvání infekce“, zveřejněno online 20. února 2020.

The Lancet, 24. ledna 2020.

American Lung Association: “Zjistěte o ARDS.”

Liver International: „Poškození jater během vysoce patogenních infekcí lidským koronavirem“, zveřejněno online, 14. března 2020.

Mayo Clinic: “Akutní selhání jater.”

JAMA: „Klinické charakteristiky 138 hospitalizovaných pacientů s novou pneumonií infikovanou koronavirem v roce 2019 ve Wu-chanu v Číně“, zveřejněno online 7. února 2020.

JAMA: „Charakteristiky a výsledky 21 kriticky nemocných pacientů s COVID-19 ve státě Washington“, zveřejněno online 19. března 2020.

European Heart Journal: „Koronaviry a kardiovaskulární systém: akutní a dlouhodobé důsledky“, zveřejněno online 18. března 2020.

Cestovní medicína a infekční onemocnění: „Klinické, laboratorní a zobrazovací vlastnosti COVID-19: Systematický přehled a metaanalýza“, zveřejněno online 13. března 2020.

Frontiers in Microbiology, zveřejněno online, 23. června 2017.

Národní institut srdce, plic a krve: “Selhání dýchání.”

Intenzivní medicína: „Klinické prediktory úmrtnosti v důsledku COVID-19 založené na analýze dat 150 pacientů z Wuhanu v Číně,“ zveřejněno online 3. března 2020.

American Kidney Fund: “Akutní poškození ledvin.”

Mayo Clinic: “Sepse.”

The Lancet: „Klinické příznaky pacientů infikovaných novým koronavirem z roku 2019 v čínském Wuhanu,“ 15. února 2020.

Národní institut srdce, plic a krve: “Diseminovaná intravaskulární koagulace.”

Journal of Thrombosis and Haemostasis, publikovaný online, 19. února 2020.

Vznikající infekční choroby, zveřejněno online, 20. března 2020.

Clevelandská klinika: “Rhabdomylóza.”

KidsHealth/Nemours: “Kawasakiho nemoc.”

Medscape: „Fauci to Medscape: ‚Jsme v tom všichni spolu a zvládneme to‘“

CDC: “Myalgická encefalomyelitida/chronický únavový syndrom.”

Vaše tělo přirozeně vytváří hlen každý den a jeho přítomnost nemusí být nutně známkou něčeho nezdravého. Hlen, známý také jako hlen, když je produkován vaším dýchacím systémem, vystýlá tkáně vašeho těla (jako je nos, ústa, hrdlo a plíce) a pomáhá vás chránit před infekcí.

Vaše tělo vytvoří asi litr hlenu denně. Ale příliš mnoho, zvláště někde, jako jsou vaše plíce, může být nepříjemné a možná příznakem zdravotního problému. Zde je několik situací, kdy se vám v hrudi může objevit hlen:

Acid Reflux

Pokud máte kyselý reflux, kyselina ve vašem žaludku se dostává jícnem do krku. To může mít za následek podráždění hrdla a postnazální kapání spolu s překrvením hrudníku.

Alergie

Alergie může způsobit řadu příznaků, od svědění očí a kýchání až po kongesci, tlak na hrudi a kašel.